Beden Dili Nedir?

Aktüel Akademi / Genel  / Beden Dili Nedir?

  Sözel olmayan iletişim olarak bilinen beden dili göz hareketleri, vücut duruşu, mimiklerle ifade edilir. Zihin gücüyle de bu hareketlerin fiziksel hareketlere dönüştürülmesi olarak tanımlanır. Karşı tarafa kendini daha iyi ifade etmek isteyen kişiler bilinçaltı olarak bu eylemleri gerçekleştirebilmektedirler. Beden dili nedir isimli başlığımızda isteyerek ya da istemeden beden dili kullanılması çoğu zaman herkes tarafından kullanılır. İletişimin önemli bir yöntemi olarak bilinen beden dili aynı zamanda sözlü olarak iletişimi destekleyen fiziksel hareketlerden ibarettir. Bir insanın o anki ruh halini anlamak beden dili ile mümkün olabilmektedir. Agresiflik, sinirlilik, kızgınlık, öfke, mutluluk, keyif gibi haller vücut dili ile rahat bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Beden Dilini Nasıl Anlarsınız?

Beden dili nedir sorusunu hemen üst paragrafımızda açıklamış olsak da aslında o kadar bilgi ile beden dilini anlamak ya da beden dilini okumak oldukça yetersiz olabilmektedir. Beden dili konusunda daha hassas davranmak, daha çok şey öğrenmek ve insanların sözel olarak değil de bedenen ne ifade ettiklerini anlamak için geniş çaplı bir eğitim içerisinde olmanızda fayda vardır. İnsanların sadece size anlatmak istediklerini değil, insan size anlatmak istemese bile bunu beden dili ile siz anlayabilirsiniz. Çeşitli kitaplar, çeşitli eğitim kurumları bu sektörde çok ciddi eğitimler vermektedirler. Beden dilini tek bir mimikle ya da jest ile anlamanız yanlış olur. Bedenin tamamı nasıl hareket ediyor buna bakmak gerekir. İş görüşmelerinde ile oldukça etkili olan beden dili son zamanlarda insanlarda aranan özellikle haline gelmeyi başardı. Erkeklerde beden dili ve kadınlarda beden dili birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle en iyi eğitimi almak, kitaplardan kaynaklara bakmak ya da internet üzerinden araştırma yapmak sizi bir hayli eğitecektir.

Beden Dili Konuşmayı Destekler

Genellikle eğitim almadan ya da herhangi bir araştırma yapmadan sadece yetenek ile bağdaş kurabileceğimiz beden dili çoğu zaman konuşmayı destekler. Özellikle zihinsel olarak kelimelerin yetersiz kaldığı anlarda çeşitli hareketler ile kişiye ne anlatılmak istenildiği kolaylaştırılır. Kısaca beden dili nedir denildiği zaman konuşmayı destekleyen fiziksel hareketler olarak bilmemiz yeterli olacaktır.

BİLGİ AL
  1. Eğitim Seçiniz