Grafik Tasarım Kursu


Özellikle son zamanlarda dijital dünyanın hızlı bir şekilde ilerlemesi ile birlikte dijital alanda alınan eğitimler daha önemli hala gelmiştir. Gelecekte tasarımcı olmak isteyenlerin grafik tasarım kursu alması gerekmektedir. Dijital ortamda ilerlemek isteyenlerin kendine güveni olan ve de bu alanda ilerlemek isteyenlerin eğitimi alması gerekmektedir.

Grafik Tasarım Kursunun Amacı Nedir?

Grafik tasarım kursunun amacı; kişinin yaratıcı yeteneklerini günümüz teknolojisi ile üretime dönüştürmek isteyenlerin katılması gereken bir eğitim olmasıdır. Burada görsel iletişim konusunda kariyer düşünenlere, güzel sanatlar ve tasarımlara ilgisi olanlara alanında eğitim vermektedir.

Aktüel Akademi Eğitim Merkezi kursumuzda farklı kursiyerlere sektörü ile ilgili farklı alanları tanıtmaya özen göstermektedir. Kursumuzda özellikle dikkat ettiğimiz noktalardan biri ise mesleklere göre özel eğitim verilmesidir. Tekstil, dijital sanat, ambalaj, desinatörlük, stilistlik ve renk ayrımcısı gibi her farklı alana göre eğitim vermektedir.

Ders Konuları Nelerdir?

Grafik tasarım eğitimi alırken ders konuları farklı seçeneklere ayrılmaktadır. Sırası ile konuları inceleyecek olursak eğer;

Adobe Photoshop: Son teknoloji gelişmelerine en çok uyan ve tercih edilen grafik tasarım uygulamasıdır. Bu program sayesinde, piksel bazlı çizim yapma olanağı ve fotoğraf manipülasyon işlemleri yapılabiliyor. Örneğin, reklamlar ve görsel düzenlemelerin yanı sıra bu Photoshop programı sayesinde web, maskot tasarımı, fotoğraf manipülasyonu, afiş ve reklam hazırlama ile fotomontaj işlemleri yapılabilmektedir.

Adobe Illustrator:

Diğer en çok tercih edilen vektör tabanlı programdır. Multimedya ve grafikler kullanımı için oldukça uygundur.

Adobe Indesign:

Bu uygulama daha çok basılı ve dijital yayınlar için tercih edilmektedir. Adobe InDesign ayrıca; web ve tablet uygulamaları için çeşitli içerikler tasarlayabilen, mizanpaj ön kontrollerini yapıp yayınlayabilmektedir.

Corel Draw:

Bu program ise daha çok grafikerler ve alanında uzman sanatçılar için tasarlanmıştır. Adobe Illustrator gibi vektör tabanlı bir programdır. Ve de Corel Draw masaüstü yayıncılıkta, dijital baskı, tabela ve dış cephe gibi alanlarda kullanışlı bir ara yüze sahip olduğu için sıkça tercih ediliyor.

Tipografi:

Kelime anlamı olarak, tasarım yaparken tercih edilen yazının belli teknikler ile görsel açıdan düzenlenmesidir.

Tasarım Teknikleri:

Eğer iyi ve başarılı bir grafiker olmak istiyorsanız bakış açınızı yani yaratıcı gücünüzü geliştirmeniz gerekmektedir. Tasarım Teknikleri Dersi; Temel Tasarım Tarihçesi ve renk seçimi, tipografi, mizanpaj gibi tekniklerin nasıl kullanılması gerektiğini öğretir.

Etkili Sunum ve Portfolyo Hazırlama:

Ne kadar başarılı ve yaratıcı bir şeyler ortaya çıkarsanız da etkili bir şekilde tasarladığınız ürünü gösteremiyorsanız pek başarılı olmuş sayılmazsınız. İşte bu yüzden, etkili sunum derslerinde tam başarıya ulaşmak için gerekli olanları öğreneceksiniz. Ayrıca kursta, iyi bir portfolyo’nun nasıl hazırlanması gerektiği ve bunun sonucunda yapılan işin pazarlanması da öğretiliyor.

Grafik Tasarım Kursuna Kimler Katılabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi görsel iletişim konusunda kariyerini ilerletmek isteyenler, güzel sanatlara ilgi duyan ve grafikerlik yapmak isteyen herkes katılabilir. Bu alanda yeteneği olan veya ilgilenenler için de güzel bir eğitim fırsatı olacaktır. Eğitimi aldıktan sonra birçok farklı sektörde ilerleyebilirsiniz.

Grafik Tasarım Kursu Aldıktan Sonra Çalışma Olanakları

Eğitim aldıktan sonra farklı alanlarda çalışabilirsiniz. İlk olarak; freelance iş yapabilirsiniz. Birçok web sitesi üzerinden veyahut tanıdıklarınız aracılığı ile bu şekilde çalışabilirsiniz. Diğer bir yandan ise; matbaa, reklam ajansları, grafik tasarım stüdyoları, fotoğraf stüdyoları, tekstil tasarım, ambalaj tasarım alanlarında çalışabilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

No Comments

Leave a Comment