Grafik Tasarım Kursu

Grafik Tasarım Eğitimi Nedir?

Dijital ortamda yaratıcılığına güvenen ve temel bilgisayar bilgisine sahip, isteyen herkes Grafik Tasarım eğitimi alabilir. Kursiyerler, her programın yapısına uygun olarak dijital çizim teknikleri, kompozisyon, tasarımda denge unsuru, ışık, perspektif ve baskı teknikleri konularında uzmanlar bilgilendirilerek yetiştiriliyor.

Aktüel Akademi Eğitim Merkezi: eğitim kurslarında kursiyerlere farklı sektörel meslekleri tanıtmaya özen gösterir.  Kurslarda mesleklere göre özel uygulamalarla eğitim verilen mesleklerden bazıları: tekstil, ambalaj, dijital art, desinatörlük, dizgicilik, cam-vitray, stilistlik, serigrafi ve renk ayrımcısı gibi.

Bu eğitim programlarına katılanlar, mesleki teknik konular ve detaylar hakkında  bilgilendirilerek, teori ve pratikle, yaşamdan örneklerle deneyim kazanır.

Grafik Tasarım Kursuna Kimler Katılmalı:

Grafik Tasarımı eğitimi; kişinin yaratıcı yeteneklerini günümüz teknolojisiyle, üretime dönüştürmek isteyenlerin katılması gereken bir eğitimdir.

Ayrıca, görsel iletişim konusunda kariyer düşünen, güzel sanatlar ve tasarıma ilgi duyan ve yeteneklerini değerlendirmek isteyenler herkes katılabilir.

Örneğin; bu alanda yeteneği olan  lise mezunları, üniversitelerin grafik, tasarım ile güzel sanatlar bölümlerinde öğrenimlerine devam edenler de katılabiliyor.

Grafik Tasarım Kursunda Neler Öğreneceksiniz?

Adobe Photoshop

Adobe Illustrator

Adobe Indesign

CorelDraw

Tipografi

Tasarım Teknikleri

Etkili Sunum ve Portfolyo Hazırlama

Adobe Photoshop

Adebe Photoshop, modern teknolojinin en çok tercih edilen profesyonel grafik tasarım programlarından biri durumunda. Programla, piksel bazlı çizim yapma olanağı ve fotoğraf manipülasyon işlemleri yapılabiliyor. Örneğin, reklamlar ve görsel düzenlemelerin yanı sıra bu Photoshop programı sayesinde web, maskot tasarımı, fotoğraf manipülasyonu, afiş ve reklam hazırlama ile fotomontaj işlemleri yapılmaktadır.

Adobe Illustrator

Adobe ailesinin vektörel tabanlı programı olan Illustrator; ambalaj tasarımı üzerine yaygın olarak kullanılan, multimedya ve grafikler için hazırlanmış bir illüstrasyon programıdır.

Adobe Indesign

Adobe InDesign uygulaması, özellikle basılı ve dijital yayınlar için profesyonel bir sayfa mizanpajına olanak sağlar.

Adobe InDesign ayrıca; web ve tablet uygulamaları için çeşitli içerikler tasarlayabilen, mizanpaj ön kontrollerini yapıp yayınlayabilmektedir.

Uygulama  kullanıcılarına, tipografi üzerinde hassas kontrol olanağı ve yerleşik yaratıcı araçlar ile kullanımı kolay bir tasarım ortamı da sağlar.

Örneğin Adobe Indesign ile kitap, dergi, gazete, katalog, broşür, kartvizit ve takvim gibi basım işlerinin baskıya verilene kadar süreçteki tüm hazırlığını yapmaya olanak sağlar.

CorelDraw

CorelDraw tasarımcılar, grafikerler ve profesyonel sanatçılar için tasarlanmış  vektörel tabanlı grafik tasarım programıdır. Program özellikle masaüstü yayıncılıkta, dijital baskı, matbaa, tekstil, tabela, dış cephe kaplama gibi alanların tasarımında, kullanışlı arayüzü sayesinde kullanımda tercih ediliyor.

CorelDraw kullanıcıları genel olarak grafik, illüstrasyon tasarımı yapabilir; reklam sayfası, kart, antetli kağıt, logo, mühür tasarlayabilirler. Ayrıca kullanıcılar gazete, broşür, dergi hazırlayabilir, fotoğraflar üzerindeki renkleri değiştirerek montaj ve efektler uygulayabilir veya çalışmalarını animasyonlara dönüştürebilir.

Tipografi

Tipografi; tasarımda kullanılan yazının belli tekniklerle düzenleme ve görsel açıdan etkili hale getirilmesine verilen addır. Söz konusu  işlem, bazı otoriteler tarafından sanat olarak da tanımlanmakta. Sistematik olarak bir yazı içeriği ve görselliği olmak üzere, iki farklı açıdan mesaj verir. Tipografinin görsel bütünlüğe uyumu ve iyi kullanılması içeriğe ayrı bir duygu kazandırır.

Tasarım Teknikleri

Başarılı bir grafikerin en önemli özelliği, yaratıcı bir bakış açısına sahip olmasıdır. Tasarım Teknikleri Dersi; Temel Tasarım Tarihçesi ve renk seçimi, tipografi, mizanpaj gibi tekniklerin nasıl kullanılması gerektiğini öğretir. Öte yandan bu kursta ayrıca başarılı bir tasarıma ulaşılması ve tasarımcının hayal dünyasını nasıl genişletebileceğine dair bilgiler aktarılır.

Etkili Sunum ve Portfolyo Hazırlama

Çalışmalarınız ne kadar kaliteli olursa olsun, sunum iyi yapılmadığında istenilen etki yaratılmaz. Etkili Sunum Dersleri’nde; bir sunumun fiziki yapısı, photoshop, illustrator ve indesign gibi tekniklerin nasıl kullanılması gerektiği ayrıntıları ile anlatılır ve sunum uygulama teknikleri katılımcılara uygulamalı olarak öğretilir. Derslerde, müşteriye özel, kişisel kullanım amaçlı sunum hazırlama teknikleri ile ilgili bilgiler aktarılacak. Örneğin kursta, iyi bir portfolyo’nun nasıl hazırlanması gerektiği ve bunun sonucunda yapılan işin pazarlanması da öğretiliyor.

Kariyerinize Katkıları

Grafik Tasarım eğitim paketini başarıyla tamamlayan kursiyerler, global geçerliliği olan  bir mesleğe sahip olacak. Kursta verilen tüm  bilgiler, en son ve en yaygın olarak kullanılan grafik tasarım ve yazılımlarından oluşan bilgilerinden meydana gelir.

Kursiyerler, bu eğitim sonrasında grafik tasarım dünyasını keşfederek, sektör hakkında trendleri takip edecek bir bakış açısı kazanır.

Ayrıca, eğitim süresince kursiyerler öğrendikleri kapsamlı yazılımlar arasında entegrasyonu da sağlayarak, programları daha iyi ve pratik kullanabilme becerisine sahip olur.

Grafik Tasarım Eğitimi Aldıktan Sonra Hangi Sektörlerde Çalışabilirsiniz:

Matbaa

Reklam ajansları

Grafik tasarım stüdyoları

Fotoğraf stüdyoları

Gazete ve dergiler

Şirketlerin pazarlama ve reklam departmanları

Tekstil tasarım

Ambalaj tasarım

Cam-Vitray

Serbest çalışma (Freelance)

Bu Pozisyonda Alınabilecek Ünvanlar:

Grafiker, Grafik Tasarımcı, Desinatör, Dizgici ve Renk Ayırımcısı gibi değişik pozisyonlardan, Art Direktörlüğe kadar uzanan başarılı bir kariyer elde etmek mümkün.

Hangi Sertifikalar Alınır:

Aktüel Akademi Başarı sertifikası ve tercih edilirse MEB onaylı Sertifika

No Comments

Leave a Comment