Sta4cad Eğitimi


Sta4cad kursu içeriğinde Sta4cad programın dersleri vermektedir. Sta4cad programı inşaat mühendisliği alanında isminden sıklıkla söz ettiren bir tasarım ve analiz programı olup, bir Türk firması tarafından üretilerek piyasaya sunulmuştur. Bu Türk firması ise STA mühendislik olup, bu firma birden fazla katlı binaların üzerinde yapılan çeşitli analizler için oldukça kullanışlı bir programdır. Sta4cad programı aynı zaman da sismik başta olmak üzere rüzgar analizleri ve statik analizleri üzerinde birçok analiz güvenli şekilde yapılabilmektedir. Bu program her ne kadar bir Türk firması tarafından üretilmiş olsa da yalnız Türkiye’de değil dünyanın genel anlamda çeşitli bölgelerde aktif olarak kullanılmaktadır. İngilizce olarak Structural Analysis for Computer Aided Design kelimelerinin baş harflerinden oluşan ismi Sta4cad programının adını oluşturmuştur. Anlam olarak ise Bilgisayar Destekli Tasarım için Yapısal Analiz kavramını taşımaktadır.

Sta4cad Ne İşe Yarar?

Tasarım olarak bilgisayar üzerinde yapılan tüm bina işlemlerinin dayanıklılık analizi de bu şekilde uygulana bilinir. Tabi ki bu programının tüm aksamlarının Türk firması tarafından yapılması ise birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Programda yer alan deprem riskinin bulunduğu yerlerde yapılan deprem analizlerine göre binaların dayanıklılığını kolaylıkla tespit edilebiliyor. Bu uygulama ile birlikte yapılan çizimler üç boyutlu şekilde otomatik olarak yapılmaktadır. Aynı zaman da Sta4cad programı ile birlikte yapılan analizler kolaylıkla raporlanabiliyor. Ayrıca yapılan tüm maliyet analizi, yapı optimizasyonu ve yapının yönetmelikleri uyumlulukları kullanıcının tercihine göre kontrol edilebilir. Bu program aynı zaman da dünya ve Türküye yönetmeliklerin de birden fazla sismik analize uygun şekilde çalışmasını sürdürmektedir. TS 500, TDY 2007, UB 97, ACI 318 gibi uluslar arası deprem yönetmeliklerine uygun olan performans analizleri bu program ile yapılabilir. Özellikle mimari yapılarda ihtiyaç olan merdiven hesabı, kubbe hesabı ve tonoz hesabı Sta4cad ile kolaylıkla yapılabilir. Türkçe ve İngilizce destek veren bu program uluslararası kullanıma uygun tasarlandığı için birçok projede kolaylıkla kullanıla bilinir.

Sta4cad Eğitim İçeriği

Mimari yapılar için kullanılmakta olan Sta4cad programı, ücretli ve lisanslı bir program olup, satın alınarak kullanılmaktadır. Demo adı altın çeşitli imkanlar kısıtlanarak sunulmuş sürümleri internet üzerinde bulunmaktadır. Bunları sadece deneme amacı ile kullanabilir ve daha sonra lisanslı olan orijinal programı satın alarak kullanabilirsiniz. Mimar olan ya da inşaat mühendisi olan kişiler meslekleri gereğince kullanacakları bu programın eğitimini almak istemeleri oldukça normaldir. Çünkü bu program eğitimi alınarak kullanılması durumunda oldukça tecrübe katarak daha sistemli ve profesyonel kullanım imkanı sunacaktır. Geniş yelpazeye sahip olan bu program da eğitim ile birlikte çalışma yapılması durumun da çeşitli analizler, çizimler, ölçüler gibi bir yapıda önemli olan her nokta daha kolay kavranarak daha güzel ve sağlam projeler elde edebilirsiniz. Sta4cad eğitimi ile aynı zaman da sizlere sunulan imkanlarda daha kolay yararlanırken uluslararası projelerde kullanılan bu programın eğitimi ile iş kapılarınız daha açık olabilir.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

No Comments

Leave a Comment