Zabıt Katipliği Kursu


Zabıt katipliği kursunun detaylarına geçmeden önce zabıt katipliği hakkında genel bilgileri verelim. Zabıt katipliği klavye üzerine kurulmuş olan bir meslek olup, eğer hukuk alanlarına ilgi duyuyor ve kendinize bu alanı meslek olarak görüyorsanız bu durumda sizler de zabıt katipliği için çalışmalarınızı gerçekleştirebilir ve bu alanda kendinizi geliştirerek kendinize meslek edinebilirsiniz. Genel olarak zabıt katipliği nedir, eğitimi nasıl verilir, çalışma olanakları nelerdir gibi merak edilen tüm konular hakkında bilgileri sizlere sunarak bu bilgiler doğrultusunda bu meslek hakkında daha net bilgiler edinebilir ve kendinize bu mesleği uygun bulmanız durumunda eğitimini alarak kolaylıkla zorlu aşamalardan geçebilirsiniz. Zabıt katipliği kursu nasıl verildiği hakkında da detaylı bilgileri yazımız içerisinde sizler ile paylaşacağız.

Zabıt Katipliği Nedir?

Adliye, bölge idare mahkemeleri, seçim kurumları, icra daireleri, kalem işleri gibi mevkiler de yazışma, dosyalama yapma ve duruşma tutanaklarını düzenleme gibi işlemleri başarılı şekilde yapacak kişilerin mesleğidir. Bir zabıt katibi gerekli olan icraların takiplerini yaparak, kararları ve tutanakları usullerine uygun şekilde yazar ve davaların bulunduğu mahkemelere usulüne uygun şekilde gönderimini yapar. Duruşma gününden önce hazırlanması veya yazılması gereken yazıları yazarak, gelen yazışmalarda eksik bilgi bulunması durumunda gerekli kişilere bilgileri sunar. Ceza alan bir kişinin hakkında tutuklama, serbest bırakılma gibi durumları ilgili yerlere yazılı şekilde bildirir. Zabıt katibi aynı zaman da nafaka takdiri, nüfus kayıtlarının düzenlenmesi, mirasçılık belgeleri gibi davalara ilişkin olan kararları diğer işlere göre daha hızlı şekilde yapması gerekmektedir. Mahkeme dışında ise hakim veya naip huzurunda yapılacak olan işler için hazır olur ve orada olması gerekmektedir. Aynı zaman da kanun ve yönetmeliklere uygun işleri yapmak ile yükümlü kişilerdir. Genel olarak mesleği seven ve yapmak isteyen kişilerden tabi ki her meslekte olduğu gibi bu meslekte de belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar içerisinde ise sosyoloji ve hukuk alanında bilgi sahibi olan, bilgisayar kullanmayı bilen, on parmak klavye kullanan, Türkçeyi oldukça iyi bilen, resmi yazışma kurallarına hakim, protokol kurallarına uyan kişiler zabıt katibi olabilirler.

Zabıt Katipliği Eğitimi

Zabıt katipliği eğitimi alan kişiler bu mesleğe daha yakın olup, bu meslek hakkında tüm bilgilere sahip ve kendisini bu alanda geliştirerek gerekli olan sınav, değerlendirme gibi durumlara hazır olan kişilerdir. Zabıt katipliği eğitimi ile eğitim almamız kişilere göre bu mesleğe girebilme şansı daha fazla olup, bunun için daha önce eğitim almış ve alanında profesyonel olan kişilerden eğitim aldığı için öncelik hakkı olacaktır. Bu öncelik hakkı bilgileri, eğitimi ile gerçekleşecek olup, aslında önceliği aldığı eğitim sayesinde gerçekleşecektir. Bu eğitimi alan kişiler genel olarak infaz kurumlarında, noterlerde, resmi ve özel bankalarda, çeşitli kamu ve özel kurum yada kuruluşlarında iş bulma ve işe girme olanaklarına sahiptir. Zabıt katipliği kursu ile daha kurumsal alanlarda ofis ortamında çalışma imkanı bulabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

No Comments

Leave a Comment